Region Borów Tucholskich ma wiele do zaoferowania odwiedzającym go turystom. Jednak niezależnie od tego, w naszym siedlisku zapewniamy Gościom bogatą infrastrukturę wypoczynkową i rekreacyjną. Zapraszamy do zapoznania się atrakcjami na miejscu oraz w naszej najbliższej okolicy. Listę będziemy rozbudowywać i sukcesywnie przedstawiać dodatkowe atrakcje, które uda nam się opracować.
BASEN/BRODZIK ODKRYTY
Czynny w okresie wakacji letnich. Posiada betonową nieckę o wymiarach 7,5/4 m i głębokości 1 m. Wybudowany z myślą o najmłodszych, jednak nie ma ograniczeń wiekowych i z powodzenie użytkowany jest przez wszystkich wypoczywających. Doskonały sposób na ochłodę w najgorętsze dni. Przy basenie znajduje się stół, krzesła i leżaki, a w sąsiedztwie trampolina, plac zabaw i boisko do siatkówki plażowej. Na życzenie Gości możemy udostępnić nadmuchiwany basen dla maluszków.
Piaszczyste boisko do popularnej gry zespołowej. Świetne miejsce integracyjne do różnych aktywności. Niekiedy wykorzystywane jest również przez najmłodszych jako gigantyczna piaskownica. Umiejscowione jest w bliskim sąsiedztwie placu zabaw, trampoliny i basenu. Naturalnie tworzy wraz z nimi strefę rekreacyjną.
Ciekawie wkomponowany w teren siedliska kącik zabaw. Tworzy wraz z basem i boiskiem do siatkówki plażowej strefę rekreacyjną. Umiejscowienie placu umożliwia rodzicom doglądanie swych pociech z leżaka. Na dziś znajdują się tu: mała piaskownica, potrójna huśtawka klasyczna z regulowaną wysokością, huśtawka/równoważnia oraz mały stolik z ławkami. W planach jest rozbudowanie placu o zjeżdżalnię. W sąsiedztwie znajduje się trampolina, basen i boisko do siatkówki plażowej. Ponadto w centrum wsi przy świetlicy (około 800 m) znajduje się nieco większy publiczny plac zabaw.
Całkiem sporych rozmiarów Trampolina m-ki Neo-Sport o średnicy 465 cm z siatką. Zainspirowai zakupem przez nasze dziecko, które czerpało olbrzymią frajdę z zabawy na takiej samej u kuzynostwa. Zlokalizowana jest przy basenie i placu zabaw. Świetnie uzupełnia strefę rekreacyjną siedliska.
Wiata wybudowana na planie prostokątnej podkowy o powierzchni zadaszenia 67m². W centralnym punkcie znajduje się palenisko oraz podwieszany ruszt z regulacją wysokości. Wyposażenie wiaty stanowią oświetlenie, ławy, ławki, kijki do pieczenia kiełbasek oraz przenośny grill. Wiata przystosowana jest również do obsługi grup zorganizowanych.
Oczko wodne o wymiarach 25/15 m i głębokości 1,8 - 3,5 m. Staw z trzech stron otoczony jest drzewami i krzewami. Linię brzegową stawu z trzech stron porasta roślinność wodna. Dostęp do niego jest od strony jeziora. Znajduje się tam zadaszona wiata, pod którą jest ława z ławkami. Istnieje też możliwość wędowania. Prosimy o uzgodnienie z nami chęci zabierania złowionych ryb.
PLAŻA NAD JEZIOREM GROCHOWSKIM
Goście mogą korzystać z dostępnej linii brzegowej jeziora grochowskiego, jest tu kameralna piaszczysta plaża o szerokości około 15 m. Teren przy plaży jest zadrzewiony, zielony i zadbany. Dno na długości około 8 metrów również jest piaszczyste i łagodnie opadające. Woda nadaje się do ochłody w cieplejsze dni. Zlecone przez nas badanie wody potwierdziło przypuszczenia co do jej czystości. Chcieliśmy się upewnić jako rodzice ponieważ nasze dziecko bardzo lubi ten fragment siedliska.
Posiadamy bezpośrednie zejście z terenu posesji i jest on dostępny dla Gości Siedliska Grochowo. Jest to pływająca konstrukcja, która zapewnia stałą wysokość względem lustra wody. Od wiosny do jesieni, przy dojściu na stałe kotwiczy sprzęt pływający, który jest do dyspozycji Gości. W przypadku zapotrzebowania istnieje możliwość zwodowania większej ilości kajaków. Jest to ponadto dobre miejsce do uprawiania wędkarstwa spławikowego i przysiadki na lina. Pływająca część pomieści czterech wędkarzy. Łowisko w obrębie pomostu jest przez nas czyszczone z roślinności wodnej. Istnieje też możliwość wędkowania z dojścia do pomostu.
Jest to przepływowe jezioro eutroficzne o powierzchni około 57 ha i 2 km długości. Maksymalna głębokość jeziora wynosi około 7 m, na wysokości \siedliska do 2 m, a przy pomoście 1 m. Odznacza się ono dużą koncentracją substancji odżywczych rozpuszczonych w wodzie co powoduje silny rozwój życia biologicznego. Występuje tu dużo roślinności wodnej oraz spora warstwa osadów dennych w postaci mułu, co przekłada się na mnogość ryb w tym akwenie. Bytują tu takie gatunki jak: szczupak, okoń, sandacz, węgorz, karaś złoty i srebrny, leszcz, krąp, wzdręga, płoć, natomiast prawdziwym królem tych wód jest lin. Administratorem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie Charzykowy pobierające opłaty za wędkowanie. Poza istniejącymi dojściami i kładkami linia brzegowa jest tu trudno dostępna. Problem ten jednak nie dotyczy Gości Siedliska Grochowo ponieważ w siedlisku istnieje dogodne zejście i mała plaża. Jest to bardzo czyste jezioro, jednak w okresie długotrwałych letnich upałów woda potrafi ponownie zakwitnąć. Można też nieodpłatnie eksplorować akwen na sprzęcie dostępnym w siedlisku. Jezioro poprzez Raciąską Strugę, Brdę i Wisłę jest zlewnią Morza Bałtyckiego . Dla bardziej wymagających Gości dobrym rozwiązaniem może okazać się odwiedzenie urokliwego dzikiego kąpieliska nad Jeziorem Wysockim w miejscowości Objezierze (niespełna 3 km od siedliska) lub kąpieliska nad Jeziorem Rudnica w miejscowości Raciąż (6 km od siedliska).
Do nieodpłatnego użytku gości udostępniony jest sprzęt rekreacyjny:
– 10 rowerów tradycyjnych oraz kaski w tym: 5 rowerów trekkingowych Unibike Vision o rozmiarach ramy 17″, 19″ 21″ (w tym 1 rower z siedzonkiem dla dziecka), 2 rowery Unibike Mission z ramą męską o rozmiarze 15″ oraz 3 rowery dla dzieci w wieku 4 i 8 lat;
– sprzęt pływający oraz asekuracyjny (również dla dzieci) w tym 2 łodzie wiosłowe, kajak (w przypadku zapotrzebowania dostępna jest większa ilość kajaków);
– 2 pary kijków do Nordic Walking.
SPŁYWY KAJAKOWE RZEKĄ BRDĄ I WIELKIM KANAŁEM BRDY
Decydując się na noclegi i wypoczynek w Borach Tucholskich warto rozważyć możliwość aktywnego wypoczynku poprzez udział w spływie kajakowym rzeką Brdą lub Wielkim Kanałem Brdy i przy okazji zwiedzenie Akweduktu w Fojutowie. Lokalizacja Siedliska Grochowo nieopodal rzeki Brdy zapewnia naszym Gościom możliwość skorzystania z jednej z największych atrakcji Borów Tucholskich. Służymy radą i indywidualnie dobieramy odcinek rzeki uwzględniając doświadczenie i preferencje naszych wypoczywających, aby uatrakcyjnić im pobyt w Borach Tucholskich. Jako wypożyczalnia kajaków dysponujemy najlepszym sprzętem na rynku. W głównej mierze są to kajaki niemieckiej marki Prijon, która nie ma sobie równych i zapewnia dużą wygodę podczas spływów kajakowych. Link do spływów pakietowych
Jest to jedna z naszych ulubionych rodzinnych rozrywek. Jako wieloletni mieszkańcy siedliska mamy swoje sprawdzone sposoby na udane grzybowe eksploracje. W prawdzie Siedlisko Grochowo leży na obszarze Borów Tucholskich jednak do eksploracji głębokich borów niezbędny jest jakiś środek lokomocji np. rower lub samochód. Oczywiście służymy naszym Gościom pomocą w doborze właściwego grzybowego terminu przyjazdu oraz samych miejsc zbiorów aromatycznych przysmaków. Pomimo nawałnicy, która przeszła przez te tereny w 2017r., zachowały się miejsca gdzie można zapełnić kosze okazałymi przedstawicielami różnych gatunków grzybów.
GRÓD RACIĄŻ (6,5km od siedliska)
Najstarszy ośrodek administracyjny południowej części Pomorza Gdańskiego. Jest to dawny gród kasztelański, który w okresie średniowiecza został usytuowany na wyspie śródleśnego jeziora Śpierewnik, która obecnie stanowi półwysep. Prowadzone tu badania geomorfologiczne wykazały, że w średniowieczu poziom jeziora był o metr wyższy. W latach 70-tych ubiegłego wieku teren grodziska został dokładnie przebadany przez archeologów, a w 2012 r. został oddany dla turystów częściowo zrekonstruowany gród. Na majdanie powstały: brama wjazdowa, fragment palisady i domostwa w postaci zrębów, uporządkowano cmentarzysko, stworzono ścieżki, punkty z informacją o historii grodu i prowadzonych tam badaniach oraz punkt widokowy. Dawna wyspa została połączona z lądem drewnianym mostem. Grodzisko wpisane jest do rejestru zabytków archeologicznych województwa Kujawsko - Pomorskiego. W Domu Kultury w Raciążu znajduje się wystawa prezentująca zabytki odkryte w miejscu prowadzonych w grodzisku prac badawczych. Wystawa ma charakter stały i można ją oglądać w godzinach otwarcia Domu Kultury, to jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 20:00. Bliska odległość od siedliska sprawia, że jest to idealne miejsce na ciekawą wycieczkę o wysokich walorach przyrodniczych i krajoznawczych, z nutą historii w tle. Polecamy ponieważ jest to miejsce położone w bardzo urokliwej scenerii Jeziora Śpierewnik.
LINIA OBRONNA Z CZASÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ (16 km od siedliska)
Budowę linii obronnej pomiędzy miejscowościami Obrowo a Drożdzienicą położonych obecnie na terenie gminy Kęsowo ukończono latem 1939 roku. W samym przeznaczeniu miała ona stanowić pas zaporowy przed ewentualną agresją ze strony faszystowskich Niemiec. Nie przewidywano w rejonie Pomorza długotrwałej obrony. Ówczesna granica państwa znajdowała się zaledwie 15 km na zachód od wspomnianej linii polskich umocnień. W pasie obrony Obrowo-Drożdzienica wybudowano 6 schronów żelbetonowych, usytuowanych wzdłuż rzeki Wytrych. Dwa z nich (skrajne) to schrony do prowadzenia ognia dwustronnego, w systemie tradytorowym (bocznym – kiedy strzelnice skierowane są do boku, a nie w kierunku bezpośrednio atakującego przeciwnika). Pozostałe cztery to schrony do prowadzenia ognia jednostronnego, również w systemie tradytorowym. Działania wojenne września 1939 roku nie dały jednak możliwości sprawdzenia w praktyce faktycznej wartości obronnej wzniesionych umocnień. Główny atak wojsk niemieckich w regionie został skierowany na północy wzdłuż linii Chojnice-Tuchola, a na południu wzdłuż rzeki Kamionka. Dowódca niemieckiego XIX korpusu pancernego gen. Heinz Guderian świadomy istnienia linii umocnionej bunkrami oskrzydlił polskich obrońców. Jedynie niemiecka druga zmotoryzowana dywizja piechoty donosiła w swych meldunkach, że jej natarcie utknęło przed polskimi zasiekami z drutu kolczastego. W wyniku braku możliwości przedarcia się przez linię umocnień wszystkie trzy pułki wspomnianej dywizji wycofano z frontu i przerzucono walki w celu oskrzydlenia Tucholi. Źródło: „portal.tucholski.pl„.
AKWEDUKT W FOJUTOWIE (17 km od siedliska)
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów promujący Bory Tucholskie, powstały w czwartej dekadzie XIX w. Zaliczany jest do zabytków architektury hydrotechnicznej i jest to najdłuższa tego typu konstrukcja w Polsce, która liczy około 70m. Jest to skrzyżowanie dwóch cieków wodnych wzorowane na antycznych rzymskich konstrukcjach. Nad Czerską Strugą przepływa Wielki Kanał Brdy a różnica poziomów wynosi 11 m. Kanał utworzony został w celu nawadniania łąk i gruntów rolnych, ale wykorzystywano go również do spławiania drewna. Było to możliwe dzięki spiętrzeniu rzeki Brdy w miejscowości Mylof do wysokości 10m. W pobliżu akweduktu została oddana do użytku bogata infrastruktura turystyczna i rekreacyjna dla dorosłych oraz dzieci. Jest tu m. in. wieża widokowa, basen kryty, park wodny na świeżym powietrzu, stok narciarski, plac zabaw, wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego, restauracja i inne atrakcje. Wypoczywając w naszym siedlisku można zaplanować sobie kilkugodzinną lub całodzienną wycieczkę, albo połączyć zwiedzanie ze spływem kajakowym.