MAŁA WYSTAWA STAREGO SPRZĘTU ROLNICZEGO

„Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie — jak u dobrego gospodarza — miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją”

Jan Paweł II

Kolekcjonować i odrestaurowywać stary sprzęt rolniczy zaczęliśmy trochę przypadkiem. Rozdział ten w historii naszego siedliska otworzył pewien kultywator i brona konna, które były ukryte w zasobach dawnego siedliska. To od nich się zaczęło. Stały, stały i jakby wołały: nie pozwól aby pamięć o nas uleciała, zachowaj nas jako świadectwo minionych czasów. Oczywiście ich obecność bezsprzecznie dodawała uroku naszemu siedlisku, dlatego postanowiliśmy je odnowić i zabezpieczyć przed niszczeniem. Było to połączenie przyjemnego z pożytecznym. No i zaczęło się… pług konny, redło, stare koła uratowane ze złomowiska, kopaczka do ziemniaków, która dawniej przemierzała swą drogę za końskimi kopytami po grochowskich polach. Jest to niewielka kolekcja, ale dzięki uprzejmości sąsiadów i serdecznego znajomego pszczelarza, nasza ekspozycja znowu się powiększy. Obecnie trwa odrestaurowywanie sprzętów, które niegdyś pełniły ważną funkcję i były na wyposażeniu niemal każdego gospodarstwa.  Niebawem pojawi się konna zgrabiarka do siana, która pracowała na tutejszych łąkach oraz ręczna sieczkarnia. Wszystkie te urządzenia możecie zobaczyć w naszym gospodarstwie. Stanowią one niejako hołd dla ciężkiej rolniczej pracy ludzi i zwierząt  oraz świadectwo mijającej epoki. Chętnie uratujemy życie kolejnym i uchronimy je przed dokończeniem swojego żywota w hutniczych i domowych piecach.  Jeżeli jesteście w posiadaniu takowych to prosimy o kontakt. Z przyjemnością przyjmiemy lub odkupimy zawadzający sprzęt, aby dać mu drugie życie i ocalić przed zapomnieniem.

menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram