Pasieka Edukacyjna

"Kto wetknie nos do ula, wkrótce odkryje, że pszczoły mogą być pryzmatem, przez który można spojrzeć na cały świat."

Sarah Hambro, Świat według pszczół

Tak też powstała Pasieka Edukacyjna Siedlisko Grochowo. Jesteśmy rozwijającym się  gospodarstwem pasiecznym liczącym obecnie 10 rodzin pszczelich. Lokalizacja pasieki nad brzegiem Jeziora Grochowskiego oraz Raciąskiej Strugi sprawia, że baza pożytkowa naszych pszczół jest bardziej rozbudowana. Urozmaicona flora zapewnia im stały dopływ pożywienia niwelując efekt tzw. dziury pożytkowej, która niestety występuje w wielu pasiekach.  W Siedlisku Grochowo naszą przygodę z pszczołami rozpoczęliśmy od wprowadzenia do ekosystemu trzech rodzin pszczelich, których pojawienie wywołało efekt kuli śnieżnej i wielotorowy rozwój pasieki. Naszą działalność zarejestrowana jest u Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tucholi w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Jak większość pszczelarzy, zaczęliśmy od produkcji  i sprzedaży miodu, ale podświadomie czuliśmy, że na tym się nie skończy. Wszak pszczeli świat oferuje dużo więcej! Dlatego oprócz miodu, w zależności od dostępności, oferujemy również: propolis, pyłek kwiatowy oraz pierzgę.  Ilość tych produktów bywa ograniczona ze względu na nasze własne potrzeby oraz, że sporą ich część pozostawiamy samym pszczołom, z których tworzymy odkłady, powiększając tym samym pasiekę. Zgłębianie świata pszczół i towarzysząca temu euforia, wywołała w nas pragnienie podzielenia się tym światem z innymi. Wszystko więc jakoś samo potoczyło się w tym kierunku, że kolejnym naszym filarem stała się edukacja. Zaczęliśmy prowadzić zajęcia i warsztaty, dla dzieci i dorosłych, indywidualne i grupowo. W trakcie spotkań dzielimy się wiedzą nabytą przez nas podczas praktyki pszczelarskiej w naszej oraz innych pasiekach. Swoją cegiełkę, a właściwie kamień węgielny wniosło również Tucholskie Centrum Edukacji Zawodowej, które było organizatorem Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego w zawodzie rolnik pszczelarz. To właśnie jego ukończenie dało nam solidne podwaliny pod dzisiejszą działalność.

Jednak fascynacja światem pszczół oraz uznawana na świecie uzdrawiająca moc tych niezwykłych istot, skłoniła nas do wykonania kolejnego dużego kroku. Była nim budowa domku do apiterapii lub inaczej inhalacji ulowej, uloterapii, apiinhalacji. 🤩🤩🤩 Chcemy w ten sposób dać innym możliwość bezpiecznego czerpania z tego daru jakim jest powietrze ulowe, które my mamy na co dzień przy pracy z pszczołami. W powietrzu takim znajdują się feromony wytwarzane przez pszczoły oraz składniki lotne miodu, pierzgi, mleczka pszczelego, propolisu i wosku. Oprócz tego, w domku oddziałuje na odwiedzających biopole, mikrodrgania, efekt akustyczny oraz ciepło rodziny pszczelej. Konstrukcja takiego domku umożliwia oddychanie powietrzem prosto z uli oraz słuchanie i odczuwanie tętniącego w nich życia. Dzieje się tak ponieważ góra uli w domku jest odkryta i zabezpieczona gęstą siatką. Pszczoły nie mają możliwości przejścia do domku, ale powietrze swobodnie przepływa do jego wnętrza.  W powietrzu tym ukryta jest siła, którą wykorzystuje się w profilaktyce różnych chorób. Niezależnie od tego, z rodzin mieszkających w domku możemy pozyskiwać miód.

POCZĄTKI PASIEKI

"Pewnego dnia coś zrobisz, coś zobaczysz albo wpadniesz na pomysł, który pozornie pojawi się znikąd. I poczujesz, że coś w tobie drgnęło, jakieś ciepło w piersi. Kiedy tak się stanie, nie wolno ci tego zignorować. Otwórz umysł i podążaj za tym pomysłem. Podtrzymuj płomień. A wtedy na pewno znajdziesz swój ogień."

Beth Hoffman

Dlatego właśnie 23 kwietnia 2022r. podążyliśmy za swoim marzeniem o własnym miodzie, pszczołach, ulach i pasiece. Tym samym przypieczętowaliśmy poczynione wcześniej wielomiesięczne przygotowania. Tego dnia odebraliśmy z zaprzyjaźnionej pasieki nasze pierwsze trzy rodzinki pszczele, które następnie pojawiły się w naszym siedlisku dostarczając nam wielu niezapomnianych wrażeń.

Jak do tego doszło? Na początku było słowo. Tak też było w tym przypadku, a ponieważ w kręgu swoich przyjaciół mamy wieloletniego pszczelarza i pszczeli wątek zawsze mimochodem gdzieś się przewijał (o miodzie nie wspominając), to jakoś samo poszło w tym kierunku.  Pszczele opowieści kiełkowały w naszych umysłach niczym ziarno rzucone na urodzajną ziemię. Wszak położenie Siedliska Grochowo stwarzało bardzo duże możliwości.

Niemniej czym byłoby ziarno nawet choćby w najbardziej urodzajnej glebie, jeśliby pozostało bez dostępu do wody i promieni słonecznych? Kluczowe w tym wszystkim okazało się ogłoszenie pewnej lokalnej szkoły, które ukazało się w sierpniu 2021r. Tucholskie Centrum Edukacji Zawodowej wysunęło propozycję udziału w kwalifikacyjnym kursie zawodowym w zawodzie rolnik pszczelarz! Cóż lepszego mogłoby być dla ziarna? No więc zaczęło się we wrześniu, gdyż udział w zajęciach mocno ukierunkowanych na pszczelarstwo sprawił, że gleba do której trafiło ziarno, zaczęło otrzymywać solidne dawki wody i promieni słonecznych. Zajęcia z biologii rodziny pszczelej, prowadzenia gospodarki pasiecznej, wykorzystania zasobów bazy pożytkowej oraz inne. To one dały podwaliny pod dzisiejszą pasiekę. Dzielenie ławki szkolnej z innymi pszczelarzami również wzmocniło nas i przygotowało do stworzenia własnej pasieki.

I tak też, już nie ziarno a zboże, rosło w tej urodzajnej ziemi zawiązując okazałe kłosy. Oprócz wiedzy, niezbędne było doposażenie pasieki w sprzęt. Trzeba było zapewnić przyszłym rodzinkom nowe domy. Zaczęło się kompletowanie drewnianych uli oraz ich malowanie olejami lnianymi, trzeba było pozbijać ramki i powtapiać węzę pszczelą, na której pszczoły miały zbudować swoje plastry, jak również wyposażyć się w podstawowe przybory pszczelarza. Rodziny oczywiście mieliśmy zamówione już zimą i po nastaniu wiosny miały trafić na nowe  pasieczysko. Wyczekiwanie wiosny upływało na dokształcaniu i kolejnych zjazdach, aż wreszcie jednego dnia trzeba było „urwać” się z zajęć.

Wówczas w dziejach Siedliska Grochowo rozpoczął się nowy barwny rozdział. Ileż radości sprawiały kolejne przeglądy rodzin i ugruntowywanie już w praktyce swojej wiedzy teoretycznej. Możliwość obserwowania pszczół podczas ich pracy w ulach i w terenie dostarczało wielu pozytywnych doznań. Efekty ciężkiej pracy pszczół widoczne były w sadzie, który dostarczył nam rekordowych zbiorów wiśni, czereśni, śliw, pigwy oraz innych dóbr. Niezapomnianym przeżyciem było też pierwsze miodobranie, które pozwoliło nam zaspokoić swoje potrzeby miodowe a także obdarować najbliższych.

MISJA PASIEKI

W naszej pasiece stawiamy na szeroko pojęty zrównoważony rozwój, z jednoczesnym zachowaniem dobrostanu przyrody jak i samych pszczół.  Zarazem pragniemy rozwijać naszą działalność pszczelarską wielokierunkowo. Oczywiście zaczęło się od miodu, jednak jest to tylko niewielka część tego co oferują nam pszczoły. Potencjał tych niesamowitych stworzeń jest tak duży, że niemoralnym wydaje się być fakt, że efekty ich ofiarnej pracy są tak mało rozpowszechnione wśród konsumentów, na tle innych produktów żywnościowych. Dlatego już w tym miejscu chcemy wspomnieć o pyłku, pierzdze, wosku pszczelim i propolisie, które pozyskujemy z naszych uli. Tkwiąca w nich olbrzymia moc prozdrowotna i profilaktyczna jest niestety w niewielkim stopniu wykorzystywana. Sami chętnie czerpiemy z tych darów przyrody i chcemy, aby były one dostępne też dla innych osób, tak jak my szukających alternatywy dla tandety żywnościowej oferowanej niestety coraz częściej konsumentom końcowym. Podświadomie czujemy, że powrót do korzeni i czerpanie bezpośrednio z natury daje nam olbrzymie możliwości. Zgodnie z naszą filozofią staramy się odrzucać to co wytworzone syntetycznie oraz wysoko przetworzone, na rzecz tego co naturalne i występujące w swojej pierwotnej postaci.  Prowadzenie pasieki traktujemy bardziej jako misję i hobby, czym zaspokajamy swoje potrzeby żywieniowe, zdrowotne, behawioralne i poznawcze. Zapewne dlatego też staramy się, aby wszystko co produkujemy  było najwyższej klasy, a już z pewnością „niekombinowane”. Dlatego chcemy, aby nadwyżka była dostępna dla Gości i przyjaciół Siedliska Grochowo, jak również dla osób z zewnątrz. Środki uzyskiwane z działalności pasiecznej przeznaczamy na rozwój pasieki oraz samodoskonalenie.

menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram