RZEŹBIARSTWO

Rzeźba jest, jak sztuka dramatyczna, równocześnie najtrudniejsza i najłatwiejsza ze wszystkich sztuk.

„Honoré de Balzac”

Wprawdzie sami nie mieliśmy jeszcze okazji sprawdzić swoich możliwości rzeźbiarskich. Jednak w historii siedliska poznaliśmy ciekawych ludzi ze szczególnymi zdolnościami, po których pozostał pewien ślad. Już od kilku lat, naszych Gości witają postacie Rybaka i Grzybiarki, robiąc to poniekąd w naszym imieniu. Ich twórcą jest lokalny kaszubski rzeźbiarz, który nadał lipowym kłodą nowe życie, tchnąc w nie swego artystycznego ducha. Mamy nadzieję, że jeszcze długo para ta będzie witała naszych Gości i strzegła siedliska.

Jest w naszej jeziornej osadzie też pewien kamień. Z pozoru zwykły granitowy głaz jakich pozostało wiele po ustępującym lodowcu. Jednak dla nas z dwóch powodów ma on wartość sentymentalną. Po pierwsze jego powierzchnię wieńczy rzeźba wykuta w owym kamieniu, która przedstawia całkiem sporych rozmiarów jaszczurkę. Drugi powód jest taki, że jej twórcą jest nasz Gość, który przed wieloma latami podczas swojego pobytu, pozostawił nam tę piękną pamiątkę.

W tym roku zaprosiliśmy do współpracy grono artystów, którzy zadeklarowali się stworzyć kolejne dzieła. Uważamy, że obecność rzeźb nadaje szczególnego charakteru i chcemy podążać w tym kierunku. Dla nas osobiście rzeźby posiadają coś szczególnego. Być może jest to ta cząstka duszy pozostawiana przez ich twórców, którzy pchnięciami dłuta nadają im nowe życie. Jesteśmy otwarci na współpracę z artystami oferując im dach nad głową i gościnę. Naszym cichym marzeniem jest organizacja pleneru rzeźbiarskiego, o które siedlisko aż się prosi. No a marzenia mają to do siebie, że lubią się spełniać.

menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram