Edukacja

WIZYTA GOSPODARSKA W PASIECE

(nieodpłatne, indywidualne i grupowe zajęcia dla gości wypoczywających w siedlisku min. 7 dni oraz klientów kupujących miód lub inne produkty– szczegóły ustalamy indywidualnie)

Celem wizyty jest poznanie wspólnie z gospodarzem siedliska (wykwalifikowanym pszczelarzem), funkcjonowania i organizacji pasieki. Będzie to okazja do zapoznania z tajnikami pracy pasiecznej oraz emocjonująca wędrówka do pszczelego świata. Program wizyty uzależniony jest od pory roku, co wiąże się z określonym rodzajem wykonywanych prac w rodzinach pszczelich. Jednak głównym czynnikiem determinującym charakter wizyty są warunki pogodowe. Przy pogodnej aurze możliwy będzie wgląd bezpośrednio do rodzin pszczelich oraz podziwianie tych niesamowitych stworzeń np. podczas narodzin lub rozmaitych prac. Goście poruszają się po pasiece w specjalnej odzieży ochronnej. Możliwie będzie bezpośrednie i namacalne poznanie struktury rodziny pszczelej oraz podziwianie pszczół w różnych stadiach rozwojowych. Dowiemy się jak funkcjonuje rodzina pszczela w obrębie plastrów oraz będziemy mieli szansę zobaczyć produkty pszczele takie jak: mleczko pszczele, pyłek kwiatowy w postaci obnóży i pierzgi oraz miód, w ich naturalnym środowisku. Przy niesprzyjającej aurze m.in.: niska temperatura, silny wiatr, opady atmosferyczne lub nadchodząca burza, niemożliwe będzie otwarcie uli. W związku z tym skupimy się na innych aspektach pszczelego świata lub skorzystamy z pomocy dydaktycznej w postaci ula pokazowego. Niezależnie od pogody poznamy funkcjonowanie i zalety domku do apiterapii, w którym również nawiązujemy bliski i naoczny kontakt z pszczołami. Terminy zajęć ustalamy indywidualnie.

Czas trwania zajęć: 90 - 120 minut

Zasady odwiedzin znajdują się w regulaminie pobytu na terenie Pasieki Edukacyjnej Siedlisko Grochowo.

 

PSZCZELE POGADANKI

(nieodpłatny program dla przedszkoli i szkół podstawowych)

Wizyta wykwalifikowanego pszczelarza w placówce oświatowej w ramach zajęć lekcyjnych, której celem jest przybliżenie zawodu pszczelarza oraz ważnej roli pszczół i innych owadów zapylających w ekosystemie. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z produktami pszczelimi takimi jak: miód, pyłek kwiatowy w postaci obnóży pyłkowych i pierzgi oraz wosk. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie budowa ula i ramka z plastrem woskowym oraz sprzęt używany w gospodarce pasiecznej. Podczas spotkania nie zabraknie również cieszącej się dużym zainteresowaniem odzieży ochronnej używanej przez pszczelarzy, która posiadamy również w rozmiarach dziecięcych. W ramach naszej działalności społecznej zajęcia prowadzimy nieodpłatnie. Jedyną opłatą jest koszt naszego dojazdu do placówki i powrotu (na terenie gminy Kęsowo nie pobieramy opłat za dojazd. Opcjonalnie, za dodatkową opłatą istnieje możliwość włączenia do programu zajęć, mini warsztatów z produkcji świec woskowych, podczas których każde dziecko własnoręcznie wykona świecę. Ewentualny koszt ustalany jest indywidualnie w zależności od ilości materiałów potrzebnych do przeprowadzenia zajęć. Zajęcia przeprowadzamy w zależności od dostępności terminów oraz bieżących możliwości w okresie jesienno-zimowym.

Czas trwania zajęć: 45 - 90 minut

 

            WARSZTATY W PASIECE

(nieodpłatne zajęcia dla osób kupujących miód i produkty pszczele- szczegóły ustalamy indywidualnie)

Wizyta w pasiece sprawia, że doświadczamy pszczelego świata wieloma zmysłami, a zajęcia takie jeszcze barwniej oddają złożoność tego fascynującego zajęcia jakim jest pszczelarstwo i  pszczeli ekosystem. Zajęcia możemy przeprowadzić według indywidualnych preferencji, dostosowując program do potrzeb odbiorców. Uczestnicy warsztatów mogą dowidzieć się jak funkcjonuje pasieka, poznać sprzęt pszczelarski i budowę ula. Podczas zajęć możemy zaprezentować żywe pszczoły w specjalnym ulu pokazowym. Ciekawym elementem programu jest wizyta w specjalnym domku do apiterapii, gdzie pod siatką widać i słychać poruszające się pszczoły. Podczas zajęć możemy poznać produkty pszczele takie jak: miód, pyłek kwiatowy w postaci obnóży pyłkowych i pierzgi oraz wosk. Uczestnicy warsztatów mogą również przymierzyć odzież pszczelarska, która w pasiece jest dostępna w różnych rozmiarach. Ponadto, w trakcie takiego spotkania możemy przeprowadzić warsztaty z produkcji świec woskowych, które uczestnicy zabiorą ze sobą.  Dla odwiedzających możemy również zorganizować ognisko- posiadamy zadaszoną wiatę.

Czas trwania zajęć: 60 - 120 minut

Zasady odwiedzin znajdują się w regulaminie pobytu na terenie Pasieki Edukacyjnej Siedlisko Grochowo.

 

menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram