PSZCZELA MANUFAKTURA

„Spróbuj zapalić maleńką świeczkę, zamiast przeklinać ciemność”

Konfucjusz

Pierwsze dwa miodobrania dostarczyły nam niezapomnianych emocji. Jednak ul oraz ciężka i ofiarna praca pszczół, dostarcza wielu innych dóbr. Jednym z nich jest wosk pszczeli, który 12-18 dniowe robotnice, wydzielają ze swoich gruczołów w maju (najobficiej). Na uwagę zasługuje fakt, że aby otrzymać 1 kg wosku, pszczoły zużywają aż 3,6 kg miodu! Produkt ten znany jest człowiekowi od kilku tysięcy lat i był uznawany jako gruba waluta. Z uwagi na jego bogaty skład, wykorzystuje się go w przemyśle farmaceutycznym i kosmetologicznym. Jednak wosk stosuje się również m. in. do produkcji klejów, farb i kredek woskowych, produkcji preparatów do czyszczenia soczewek i podłóg, woskowego papieru, środków uszczelniających, do smarowania nart lub do przechowywania owoców.

Jest też inne zastosowanie dla wosku pszczelego. W Manufakturze Grochowo rozpoczęliśmy produkcję świec woskowych, których zapach przy spalaniu nie ma sobie równych. Niegdyś było to jedyne źródło światła poza paleniskami. Spalający się wosk odświeża i jonizuje powietrze oraz czyści z zanieczyszczeń i nasycają je przyjemnym miodowym aromatem. Podczas spalania świec nie wydziela się dym ani żadne szkodliwe substancje. Wosk pszczeli ma pozytywne działanie na koncentrację oraz korzystnie wpływa na samopoczucie i uspokaja. Przypisuje się mu też łagodzenie alergii, astmy, chorób górnych dróg oddechowych i płuc. Zaleca się palenie świec woskowych 15 -60 minut dziennie. Osobiście również korzystamy z dobrodziejstw tego produktu.

Wosk pszczeli rozgrzewamy do temperatury około 60 stopni i wlewamy go do uprzednio przygotowanych specjalnych form. Bardzo ważnym elementem jest dopasowanie knota  o odpowiedniej grubości, aby długość spalania świec była optymalna. Po zastygnięciu świeczki delikatnie wyciągamy z form i praktycznie od razu gotowe są do wykorzystania. Przy skomplikowanych formach należy delikatnie wyciągać świeczki aby nie uszkodzić wystających ozdobnych elementów. Czas zastygania zależy przede wszystkim od grubości świec, te najmniejsze gotowe są już po kilku minutach. Przygotowywanie świec może stanowić świetny element integracyjny i z praktyki wiemy, że pozwala się wyciszyć.

Dla chętnych jesteśmy w stanie przeprowadzić warsztaty z produkcji świec.

menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram